WDZIĘCZNOŚĆ NAWYKIEM DNIA CODZIENNEGO

Będąc kilka lat temu na konferencji usłyszałam pytanie:

„Czy któraś z Was rozpoczyna dzień wzbudzaniem uczucia wdzięczności?” (piszę: „któraś z Was”, gdyż była to konferencja dla kobiet). Powiem szczerze, że wówczas pierwszy raz usłyszałam, że powinniśmy codziennie wyrażać wdzięczność.

Potwierdziłam to potem wielokrotnie w później przeczytanej przeze mnie literaturze.

Teraz wiem, że jest to świetny sposób na rozpoczęcie dnia. Nie chodzi tutaj o to, żebyśmy wyrażali wdzięczność jedynie przez np. 10 dni, a potem w nawale obowiązków o tym zapominali. W ciągu dnia praktykuj wyrażanie wdzięczności regularnie.

Ja mam na przykład karteczki porozkładane w różnych miejscach, które mi o tym przypominają.

Przy czym wyrażanie wdzięczności na głos ma potężniejszą moc niż sam fakt, że pomyśleliście o wdzięczności dla kogoś, bądź czegoś.

Zachęcam Cię do obejrzenia filmiku, co na temat wdzięczności ma do powiedzenia LOUIE  SCHWARTZBERG (ur.21.02.1950), amerykański reżyser i producent filmowy.

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

7 Comments

 • Marheri Crafts

  Zgadzam się absolutnie 🙂 Bycie wdzięcznym pozwala docenić to co mamy, bez oczekiwania więcej 😉

 • Asia Sapińska (Jogosfera)

  Wdzięczność to bardzo ważne uczucie, bo dzięki niemu dostrzegamy ile dobrych i pięknych rzeczy dzieje się w naszym życiu 🙂

  • pasjairozwojblog

   Tak. Masz rację Asiu. Poza tym dzięki docenianiu tego co mamy, czy też wobec tego co lub kto jest wokół nas, sprawiamy, że mamy coraz więcej powodów do wyrażania wdzięczności ? myślę, że powinnismy nauczyć się dziękować nawet za tak małe rzeczy jak kwiaty wokół nas czy kubek cieplej kawy ?

 • Olga | Gray Moka

  Bardzo zraża mnie nazwa tej techniki :D. Wyrażanie wdzięczności kojarzy mi się z bezwolnością, zależnością od kogoś. Wolałabym afirmować swoje sukcesy lub po prostu cieszyć się z tego, co mam (np. zdrowe nogi). Nie mam komu wyrazić wdzięczności za to, że mam zdrowe nogi, bo nikt nad to nie ma wpływu.

  • pasjairozwojblog

   Olga właśnie o to chodzi, żeby docenić nie tylko wielkie rzeczy takie jak zdrowie, ale aby mieć tę umiejetność i docenić kwiaty w domu czy choinkę na święta oraz fakt że spędzamy je wśród najbliższych osób. W ten sposób sprawiamy, że w naszym życiu dzieje się coraz więcej rzeczy za które jesteśmy wdzięczni.

   • Olga | Gray Moka

    Ja rozumiem, że to chodzi o drobne rzeczy. Nie rozumiem tylko uczucia wdzięczności :). Wdzięczność jest dla mnie nierozerwalna z jakąś mocą sprawczą, komuś w końcu wdzięczni, dziękujemy za coś. Wobec kogo/czego mam czuć wdzięczność za kwiaty w domu? Słońce na niebie i działający samochód? Cieszę się z tego ogromnie, codziennie zauważam mnóstwo takich drobiazgów, pielęgnuję chwile radości i beztroski, ale wdzięczności nijak nie umiem poczuć, bo nie wiem wobec kogo :). O to mi tylko chodzi – o sprawczość :).

    • pasjairozwojblog

     To jest głębszy temat. Ja na przykład czuję wdzięczność wobec Boga. Wszystko zależy od wiary, od tego czy i w kogo wierzymy. Dla jednego to będzie Bóg, dla innego Budda, a jeszcze dla innych wszechświat.? Olga myślę że ważne jest aby praktykować uczucie wdzięczności. Reszta przyjdzie sama ?

Leave a reply

Comment
Name
E-mail