wdzięczność

WDZIĘCZNOŚĆ NAWYKIEM DNIA CODZIENNEGO

Będąc kilka lat temu na konferencji usłyszałam pytanie:

„Czy któraś z Was rozpoczyna dzień wzbudzaniem uczucia wdzięczności?” (piszę: „któraś z Was”, gdyż była to konferencja dla kobiet). Powiem szczerze, że wówczas pierwszy raz usłyszałam, że powinniśmy codziennie wyrażać wdzięczność.

Potwierdziłam to potem wielokrotnie w później przeczytanej przeze mnie literaturze.

Teraz wiem, że jest to świetny sposób na rozpoczęcie dnia. Nie chodzi tutaj o to, żebyśmy wyrażali wdzięczność jedynie przez np. 10 dni, a potem w nawale obowiązków o tym zapominali. W ciągu dnia praktykuj wyrażanie wdzięczności regularnie.

Ja mam na przykład karteczki porozkładane w różnych miejscach, które mi o tym przypominają.

Przy czym wyrażanie wdzięczności na głos ma potężniejszą moc niż sam fakt, że pomyśleliście o wdzięczności dla kogoś, bądź czegoś.

Zachęcam Cię do obejrzenia filmiku, co na temat wdzięczności ma do powiedzenia LOUIE  SCHWARTZBERG (ur.21.02.1950), amerykański reżyser i producent filmowy.

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

7 komentarzy

 • Marheri Crafts 8 listopada 2016 at 20:59

  Zgadzam się absolutnie 🙂 Bycie wdzięcznym pozwala docenić to co mamy, bez oczekiwania więcej 😉

  Reply
 • Asia Sapińska (Jogosfera) 3 grudnia 2016 at 12:13

  Wdzięczność to bardzo ważne uczucie, bo dzięki niemu dostrzegamy ile dobrych i pięknych rzeczy dzieje się w naszym życiu 🙂

  Reply
  • pasjairozwojblog 3 grudnia 2016 at 12:31

   Tak. Masz rację Asiu. Poza tym dzięki docenianiu tego co mamy, czy też wobec tego co lub kto jest wokół nas, sprawiamy, że mamy coraz więcej powodów do wyrażania wdzięczności ? myślę, że powinnismy nauczyć się dziękować nawet za tak małe rzeczy jak kwiaty wokół nas czy kubek cieplej kawy ?

   Reply
 • Olga | Gray Moka 3 grudnia 2016 at 12:22

  Bardzo zraża mnie nazwa tej techniki :D. Wyrażanie wdzięczności kojarzy mi się z bezwolnością, zależnością od kogoś. Wolałabym afirmować swoje sukcesy lub po prostu cieszyć się z tego, co mam (np. zdrowe nogi). Nie mam komu wyrazić wdzięczności za to, że mam zdrowe nogi, bo nikt nad to nie ma wpływu.

  Reply
  • pasjairozwojblog 3 grudnia 2016 at 12:38

   Olga właśnie o to chodzi, żeby docenić nie tylko wielkie rzeczy takie jak zdrowie, ale aby mieć tę umiejetność i docenić kwiaty w domu czy choinkę na święta oraz fakt że spędzamy je wśród najbliższych osób. W ten sposób sprawiamy, że w naszym życiu dzieje się coraz więcej rzeczy za które jesteśmy wdzięczni.

   Reply
   • Olga | Gray Moka 3 grudnia 2016 at 15:48

    Ja rozumiem, że to chodzi o drobne rzeczy. Nie rozumiem tylko uczucia wdzięczności :). Wdzięczność jest dla mnie nierozerwalna z jakąś mocą sprawczą, komuś w końcu wdzięczni, dziękujemy za coś. Wobec kogo/czego mam czuć wdzięczność za kwiaty w domu? Słońce na niebie i działający samochód? Cieszę się z tego ogromnie, codziennie zauważam mnóstwo takich drobiazgów, pielęgnuję chwile radości i beztroski, ale wdzięczności nijak nie umiem poczuć, bo nie wiem wobec kogo :). O to mi tylko chodzi – o sprawczość :).

    Reply
    • pasjairozwojblog 3 grudnia 2016 at 16:03

     To jest głębszy temat. Ja na przykład czuję wdzięczność wobec Boga. Wszystko zależy od wiary, od tego czy i w kogo wierzymy. Dla jednego to będzie Bóg, dla innego Budda, a jeszcze dla innych wszechświat.? Olga myślę że ważne jest aby praktykować uczucie wdzięczności. Reszta przyjdzie sama ?

     Reply

Leave a Comment