#007 PASJONATKA Ania Stanclik – Czy ludzie i rozwój ich potencjału może być pasją

 • Aniu, choć obie mieszkamy we Wrocławiu to poznałyśmy się w Warszawie na szkoleniu Evelyn Gawłowkiej „Efektywne Kreowanie Przyszłości”. Już wówczas zrobiłaś na mnie bardzo dobre wrażenie. Mam wrażenie, że tam gdzie się pojawiasz, zaskarbiasz sobie serca ludzi. Jesteś osobą pełną empatii, dobrą i wrażliwą. Co myślisz sama o sobie?

Tak, doskonale pamiętam nasze pierwsze spotkanie. Bardzo mi miło, że tak mnie odebrałaś. Co myślę sama o sobie? Kocham siebie za to jaka jestem. Lubię swoją otwartość na ludzi, ciekawość drugiego człowieka, chęć rozwoju. Ważne są dla mnie wartości, którymi kieruję się w życiu i cenię siebie za to, że jestem im wierna.

Według  kwestionariusza MTQ48 – narzędzia badającego siłę i odporność psychiczną –  jestem wrażliwcem (trafiłaś J), a w pierwszej piątce talentów Gallupa mam indywidualizację i bliskość. I to jest strzał w dziesiątkę! Moją mocną stroną niewątpliwie jest podejście jakim kieruję się pracując z ludźmi. Dla mnie każdy człowiek jest indywidualną jednostką. Nie oceniam, nie szufladkuję. Staram się jak najlepiej poznać drugą osobę – zarówno w pracy jak i w życiu prywatnym.

Oczywiście nie zawsze tak było. Bycie osobą wrażliwą i ufną ma też swoje ciemne strony. Kiedyś bardzo tego w sobie nie lubiłam. Złościłam się na siebie za to, że nie jestem bardziej odporna, silniejsza psychicznie. Że czasem nie potrafię się bronić. Ale z czasem „nauczyłam się siebie”. Im bardziej świadoma byłam swoich cech, talentów, mocnych i słabych stron, tym lepiej potrafiłam nad sobą pracować, tym bardziej byłam spójna w tym co robię, jak działam i jakie cele sobie wyznaczam. Dlatego jestem tak ogromną fanką samoświadomości. Im lepiej siebie znamy, tym mądrzejsze podejmujemy decyzje. Potrafimy wyciągać wnioski. Zwiększamy swoją pewność siebie. Bardziej sobie ufamy, a dzięki temu mamy w sobie więcej odwagi do działania.

 

Anna Stanclik

Jeżeli wolisz wersję tekstową w formie pdf – nie ma sprawy!!! Kliknij obrazek powyżej  😉

 

 • Na co dzień jesteś naukowcem, wykładowcą oraz trenerem na prestiżowej Uczelni we Wrocławiu. Prowadzisz także platformę Lean StudYing (leanstudYing.pl), ukierunkowaną na pomoc studentom w zarządzaniu ich karierą zawodową. Dlaczego akurat ten temat jest tym co Cię „jara”?

Temat rozwoju zawodowego i planowania ścieżki kariery jest mi bardzo bliski, głównie ze względu na osobiste doświadczenia. Moje dorosłe życie zaczęło się od porażki. Nie dostałam się na studia medyczne. Mocno to przeżyłam.

Jestem osobą bardzo ambitną. Uwielbiam się uczyć, wiedzieć więcej i ciągle nad sobą pracować. Lubię szukać nowych rozwiązań i odkrywać nowe idee. Potrafię znaleźć powiązania tam, gdzie pozornie ich nie ma. Dla moich rodziców, nauczycieli medycyna była jedyną słuszną decyzją. Kiedy się nie udało, poczułam, że ich zawiodłam, że nie spełniłam oczekiwań. A moja wrażliwość dodatkowo pogłębiała ten stan.

Wtedy jako nastolatka nie zastanawiałam się nad tym, czego ja chcę od życia. Szczerze mówiąc nie potrafiłam odpowiedzieć sobie na pytanie – kim chciałabym być, jaki zawód wykonywać? Moje dalsze losy zawodowe w dużej mierze były podyktowane przypadkiem. Przynajmniej na początku. Mniej więcej w połowie studiów doktoranckich zdałam sobie sprawę, że naprawdę lubię to co robię. Praca naukowca mnie pasjonowała. Ale mimo to, gdzieś w głębi serca czegoś mi w tym wszystkim brakowało.

I to był dla mnie taki moment „aha”. Od tej chwili zaczęła się moja przygoda z rozwojem osobistym i świadomym planowaniem ścieżki kariery. Przeszłam przez procesy coachingowe, programy mentoringowe i doradztwo zawodowe. Im bardziej poznawałam siebie, tym bardziej pochłaniał mnie ten temat. Psychologia społeczna, socjologia, nowe trendy na rynku pracy – to były tematy, nad którymi mogłam siedzieć godzinami. Potem poszło już lawinowo – studia podyplomowe, kursy, szkolenia, książki. Odkryłam w sobie pasję. Odkryłam to, w czym naprawdę jestem dobra.

Moją pasją jest praca z ludźmi i rozwój ich potencjału. Sama na własnej skórze doświadczyłam tego, jak może zmienić się komfort życia i poczucie satysfakcji, kiedy jesteśmy świadomi tego kim jesteśmy, jakie są nasze wartości i predyspozycje. Kiedy wiemy dokąd zmierzamy i czego tak naprawdę chcemy od życia. To było dla mnie ogromne odkrycie i postanowiłam się tym dzielić z innymi.

Dlatego w 2016 roku powstał Lean Studying – serwis efektywnego zarządzania karierą. Początkowo, tak jak wspomniałaś, treści które tam publikowałam były kierowane przede wszystkim do studentów. Chciałam pomóc im wyklarować własną drogę zawodową. Z czasem okazało się jednak, że studenci nie do końca są tego świadomi. Potrzeba oczywiście jest, ale w dużej mierze wciąż nieuświadomiona.

Po dwóch latach prowadzenia serwisu okazało się, że moi odbiorcy/klienci to przede wszystkim osoby, które studia mają już dawno za sobą. Młodzi ludzie nadal są dla mnie bardzo ważną grupą, z którą uwielbiam pracować. Lubię ich za to jacy są. Bo są ambitni i mimo ogólnego poglądu na temat Millenialsów – dostrzegam w nich ogromny potencjał, który wymaga tylko odpowiedniego ukierunkowania.

Wykonuję dziś dwa zawody – wykładowcy/naukowca i projektanta kariery. Jestem zdania, że każdy powinien świadomie planować swoją ścieżkę kariery. Bez względu na wiek, branżę i stanowisko, które zajmuje. Pracuję zarówno ze studentami jak i osobami, które od dawna funkcjonują na rynku pracy. Samoświadomość działa cuda. Nigdy nie jest za późno, żeby zadbać o tę jedną z najważniejszych sfer naszego życia.

 

Anna Stanclik

 

 • Z kim pracuje ci się lepiej? Z mężczyznami czy raczej z kobietami?

To zależy J Praca z mężczyznami i kobietami mocno się od siebie różnią. Bardzo dobrze dogaduję się z mężczyznami. Pierwszą połowę życia spędziłam głównie w męskim środowisku. Dodatkowo studia techniczne nauczyły mnie zadaniowego podejścia do pracy. Czyli konkretnie i na temat. I to właśnie lubię w pracy z mężczyznami. Spotykamy się, planujemy, działamy. To wszystko. Lubię tak pracować.

Świat kobiet to zupełnie inna historia. To oczywiście zależy od tego w jakiej relacji zawodowej jesteśmy. Moimi mentorkami były głownie kobiety. Lubię silne i charyzmatyczne liderki. Doceniam kobiety odważne i mające swoje zdanie. Moimi klientkami też przede wszystkim są kobiety. Bardzo lubię pracować z nimi rozwojowo. Prowadzić dla nich warsztaty. Kobiety mają inne potrzeby. Te spotkania nie mają dla nich wyłącznie charakteru edukacyjnego, czy rozwojowego. Babki mają potrzebę wygadania się. Każda z nich jest inna, dlatego proces rozwojowy moich klientek za każdym razem wygląda inaczej. I to jest coś co uwielbiam. Ponieważ taka praca zaspokaja również moją potrzebę wyzwań i zdobywania nowych doświadczeń.

 • Byłaś Ambasadorką projektu Sukces TO JA. Co sprawiło, że podjęłaś się kolejnego wyzwania, pomimo wielu już obowiązków i zadań? (od marca tego roku nie jestem już Ambasadorką Fundacji)

Praca w Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką była dla mnie bardzo wartościowym doświadczeniem. W pewnym sensie też formą sprawdzenia się.

Wiesz, kiedy pracuję jako projektant kariery, klienci pytają mnie: jaka droga zawodowa będzie dla mnie najlepsza? Nie znam odpowiedzi na to pytanie. Tego nie da się wywnioskować na podstawie żadnych testów, czy ocen. Nawet pracując z kimś coachingowo nie jestem w stanie na to pytanie odpowiedzieć. W projektowaniu kariery nie chodzi o gotowe recepty na sukces. Chodzi o odkrywanie siebie i szukanie odpowiedzi w sobie. To czy nadajemy się do wykonywania jakiegoś zawodu mniej czy bardziej, jesteśmy w stanie stwierdzić tylko na podstawie własnych doświadczeń. Próbuj, doświadczaj, a sam / sama przekonasz się, czy to jest dla Ciebie.

Tak też było ze mną. Praca przy projekcie Sukces TO JA była dla mnie nowym wyzwaniem. Jestem bardzo wdzięczna Oldze Kozierowskiej za to, że mi zaufała i dała możliwość wsparcia kobiet w rozwoju zawodowym. Poznałam dzięki temu masę wartościowych, cudownych dziewczyn. W różnym wieku, z różnym bagażem doświadczeń. Dla mnie to była niesamowita lekcja i przygoda. Dzięki temu wiem, że jestem na dobrej drodze.

Teraz przyszedł czas na realizację własnych projektów. Jak sama wspomniałaś, moja lista obowiązków jest długa. Pracuję na etacie. Po godzinach rozwijam inne pasje. A czas nie jest z gumy. Czasem trzeba z czegoś zrezygnować. Nie wykluczam jednak powrotu do działań w Fundacji.

 

Anna Stanclik

 

 • Co daje Ci Powera do działania? Co sprawia, że jesteś w swoim żywiole?

 

Efekty! Kiedy widzę, że moja praca ma sens. I… moje pomysły J Nawet te najbardziej szalone. Jeśli widzę w czymś sens – po prostu działam.

 

 • Czy znajomość talentów wynikająca z testu Gallupa, a właściwie swoich mocnych stron pomaga Tobie w rozwoju kariery, biznesu oraz w życiu? Czy od razu, po zrobieniu testu wiedziałaś, w jaki sposób pracować z talentami, jak je rozwijać? Bo powiem szczerze, że ja miałam z tym problem. Trochę byłam jak dziecko we mgle. Mimo, że wyniki testu znam już kilka lat to dopiero od niedawna zaczynam poznawać sposoby ich rozwoju w sobie.

 

Dwa narzędzia, o których wspomniałam na początku, czyli test talentów Gallupa i kwestionariusz MTQ48, zdecydowanie pomogły mi być jeszcze bardziej świadomą siebie.

Zrobienie testów to jednak zdecydowanie za mało, żeby poznać swój potencjał. Identyfikacja talentów, nazwanie ich jest pierwszym krokiem, takim fundamentem w planowaniu ścieżki kariery. Według Gallupa talent to powtarzalny i wrodzony sposób działania, reagowania i myślenia, który może być produktywnie zastosowany. Czyli oprócz odkrycia swoich talentów, musimy nauczyć się jeszcze z nich korzystać.

Nad talentami trzeba pracować. Czasem to, że posiadamy jakiś talent może nam przeszkadzać w realizacji jakiegoś celu. Im większą mamy świadomość swoich talentów oraz związanych z nim działań i zachowań, tym lepiej potrafimy pracować nad swoją efektywnością i produktywnością. A dzięki zdobywanej wiedzy, umiejętnościom i doświadczeniu, każdy talent może z czasem stać się naszą mocną stroną.

Jestem zwolenniczką psychologii pozytywnej. Moim zdaniem planując swój rozwój i ścieżkę kariery powinniśmy się opierać przede wszystkim na swoich talentach i mocnych stronach. Co ciekawe, niektóre swoje talenty kiedyś uważałam za wady. Dzisiaj wiem, że moje zachowania i sposoby działania w określonych okolicznościach są uwarunkowane właśnie talentami. A dzięki indywidualizacji doskonale rozumiem to, że każdy z nas jest inny, ma inne potrzeby i inne podejście do życia. Przestałam się złościć, że nie wszyscy rozumieją moje wybory. Oni po prostu mają inny zestaw w swoim talentowym DNA.

 

Anna Stanclik

 

 • Rozwój osobisty jest dla mnie ….

Rozwój jest jedną z moich kluczowych wartości. W czasach, w których ciągle musimy aktualizować i uzupełniać swoją wiedzę, nie wyobrażam sobie życia bez rozwoju.

Rozwój osobisty jest częścią mojej natury. Tak jak wspomniałam na początku naszej rozmowy –  uwielbiam się uczyć, wiedzieć więcej i ciągle nad sobą pracować. Lubię „nadążać” za światem.

Dzięki rozwojowi osobistemu mam ogromną świadomość swojej osoby. Bardzo wiele się o sobie dowiedziałam. Nauczyłam się doświadczać. Odważyłam się działać.

 

 • Jakie wydarzenia i osoby miały największy wpływ na Ciebie oraz na to, w którym miejscu jesteś obecnie?

Miałam w swoim życiu kilka takich sytuacji, które wpłynęły na dalszy rozwój mojej kariery. Kilka razy doznałam tzw. momentu „aha”. Jest takie przekonanie, że doznajemy pewnego rodzaju „przebudzenia” w trudnych sytuacji życiowych. I w moim przypadku dokładnie tak było. Najważniejsze osoby w moim życiu, zarówno mentorzy jak i osoby mi bliskie, dzięki którym podejmowałam najtrudniejsze decyzje w sowim życiu, pojawiały się właśnie w tych trudnych momentach.

Kiedy uczeń jest gotowy – pojawia się mistrz. I chyba coś w tym jest. Mam szczęście do ludzi. Jestem wdzięczna losowi za każdą osobę, która pojawiła się na mojej drodze. Wierzę, że wszystko co się w naszym życiu dzieje, ma swoją przyczynę. Ale tylko od nas zależy co z tym zrobimy. To my podejmujemy decyzje.

 

To teraz pytania troszkę z innej beczki. Obiecuję, że będzie lekko, łatwo i przyjemnie.

 

 • Gdybym była złotą rybką, jakie 3 życzenia (marzenia) chciałabyś, abym dla Ciebie spełniła?

Gdybym mogła o cokolwiek poprosić złotą rybkę, to poprosiłabym o:

 1. zdrowie
 2. zdrowie
 3. zdrowie

Marzenia wolę spełniać sama J

 

 • Mój ulubiony sposób relaksu….

Kocham ludzi, ale najlepiej relaksuję się w samotności. Ja + koc + ciepła herbata + spokój. Może banalne, ale nadzwyczaj przyjemne.

 1. Od czasu do czasu dobry masaż też robi niezłą robotę J

 • Czy chciałabyś jeszcze dodać coś od siebie?

Rok 2019 okrzyknęłam na Lean Studying rokiem SAMOŚWIADOMOŚCI. Bardzo wszystkich zachęcam do poznawania siebie, swoich talentów, predyspozycji, mocnych i słabych stron. To wszystko pozwoli Wam zbudować solidny fundament do świadomego planowania ścieżki kariery.

 1. Oczywiście zapraszam do siebie na

  www.leanstudying.pl

  .

Powodzenia!

 

Aniu dziękuję za rozmowę i poświęcony czas 🙂

 

Agnieszka Herman

Do kolejnego zaczytania :-*

 

Agnieszka Herman

1 Comment

 • Olga

  Ta platforma dla studentów to na prawdę genialny pomysł!

Leave a reply

Comment
Name
E-mail