Najpiękniejsza miłość, którą znam

Chcę podzielić się z Wami swoimi spostrzeżeniami na temat Empatii.

Kiedy zrobiłam test Gallupa – okazało się, że jest ona na pierwszym miejscu listy moich mocnych stron, a właściwie talentów.

Empatia jest odpowiedzialna za sposób budowania relacji. U mnie dodatkowo połączona jest z indywidualizacją i harmonią, które nawzajem mocno się wspierają. Oczywiście pod warunkiem, że stworzymy na to odpowiednie warunki. Bo przecież sam fakt, że posiadamy takie czy inne talenty jeszcze nic nam nie mówi.

Świadomość swoich mocnych stron nie mówi o tym jaka jesteś. Ta wiedza pozwoli ci decydować o tym w jaki sposób będziesz pracować czy realizować konkretny projekt. 

Jeżeli jeszcze nie znasz swoich talentów, a jesteś ich ciekawa – wykonaj test. Możesz to zrobić oczywiście w języku polskim na stronie CLIFTON STRENGH.

 

Empatia to wyczuwanie emocji otaczających cię ludzi, to umiejętność odczuwania tego co czują. Osoby z wysoko rozwiniętą empatią “słyszą” niewypowiedziane jeszcze pytania, przewidują czyjeś potrzeby. 

Empatia to współodczuwanie, ale niekoniecznie żal z powodu ich kłopotów. 

Gdyby wyczuwanie emocji połączone było z żalem wówczas nie miałoby to nic wspólnego z empatią. Byłoby to raczej współczucie. 

 

Zbyt intensywne współodczuwanie może być niebezpieczne dla osób empatycznych. Dlatego tak ważne jest, aby osoby z wysoko rozwiniętą empatią pracowały nad poczuciem własnej wartości oraz asertywności. W taki sposób aby umieć postawić pewne granice i zbytnio się nie angażować, co jest dla nich bardzo trudne, ale też konieczne. Bowiem osoby te nie mogą brać na siebie emocjonalnego bagażu innych.

 

“Empatia wymaga pewnego emocjonalnego współprzeżywania, który stanowi warunek wstępny prawdziwego zrozumienia wewnętrznego świata innej osoby”. – Daniel Goleman.

 

 

Cechy osób empatycznych

są mocno cenione u osób, które zajmują się sprzedażą. A to ze względu na to, że osoby empatyczne są świetnymi obserwatorami, powiernikami oraz słuchaczami. 

 

Ponadto osoby empatyczne wyróżniają się:

 • ogromną wrażliwością
 • emocjonalnością
 • zaufaniem
 • intuicyjnościom, oraz
 • zorientowaniem na niesienie pomocy.

 

Empatia jest współodczuwaniem

Współodczuwanie to akceptacja drugiego człowieka z wszystkimi jego wadami i słabościami. Kiedy współodczuwasz, nie oczekujesz, że ta druga osoba będzie zachowywała się tak jak Ty, bądź tak jakbyś chciała aby się zachowywała.

Empatia to akceptacja bezwarunkowa zachowań drugiej osoby.

Bardzo często empatycznie zachowują się rodzice w stosunku do swoich pociech. Jeżeli nie pozwolimy swoim dzieciom wyrażać swoich emocji to tak jakbyśmy nie chcieli wychować dziecka na samodzielną, zdrową istotę, empatyczną w stosunku do osób je otaczających.

 

Rozwijanie w sobie empatii jest konieczne, a właściwie niezbędne do stworzenia dobrego, szczęśliwego związku. W tym celu należy przede wszystkim nauczyć się empatycznego słuchania drugiego człowieka.

 

„Spędziliśmy lata, by nauczyć się czytać i pisać, lata by nauczyć się mówić. Nikt nas nie uczył, jak słuchać”~ Stephan Covey

 

Empatia

 

Słuchanie to klucz do zrozumienia innego człowieka. To klucz do zrozumienia tego,  co chce nam przekazać mąż, dziecko, przyjaciel i wszystkie te osoby, z którymi spędzamy swój czas. 

 

Jeżeli przekonałam Cię do tego aby wzmacniać swoją empatię to poniżej znajdziesz ćwiczenie, które ci w tym pomoże.  

Opublikowała je na swojej stronie Magdalena Widłak-Langer  z wykształcenia i z zamiłowania psycholog.

ĆWICZENIE NA WZMOCNIENIE EMPATII

 

„Jeśli chcesz zrozumieć co dzieje się z drugim człowiekiem, konieczne jest skupienie na nim uwagi. W pełni świadome i zamierzone – bez oceniania i porównań, bo one tylko w tym przeszkadzają. 

 1. Zastanów się z kim rozmawiasz codziennie lub bardzo często. Wybierz jedną z takich osób. 
 2. Kiedy będziesz z nią rozmawiać, zupełnie świadomie skup na niej całą swoją uwagę. Słuchaj aktywnie, zadawaj pytania, bądź nie tylko odbiorcą treści lecz również jej twórcą. Pokaż, że zależy Ci na usłyszeniu historii, która chce Ci przekazać ta osoba. 
 3. Praktykuj aktywne słuchanie, czyli takie, gdzie znaczenie ma nie tylko usłyszenie wypowiadanych słów, lecz także podarowanie drugiemu człowiekowi swojej uwagi, czasu, swoich zasobów poznawczych. 
 4. Zadbaj o to, by w trakcie rozmowy myślenie o sobie, swoich planach, nie było dla Ciebie rozproszeniem. Słuchaj uważnie tego co mówi Twój rozmówca, w tej konkretnej chwili.
 5. Zastanów się, jak w tej sytuacji może czuć się Twój rozmówca, jakie odczuwa lub odczuwał emocje?
 6. Postaraj się poczuć wszystkie te emocje – pozwól im na to, by pojawiły się u Ciebie i „oddaj je” swojemu rozmówcy – niech zobaczy, że cieszysz się razem z nim. 
 7. Jeżeli masz wrażenie, że Twój rozmówca odczuwa przykre emocje jak smutek czy złość, zastanów się, jak Ty czułabyś/czułbyś się na miejscu tej osoby, w jej przysłowiowych butach? Kiedy sobie to wyobrazisz, łatwiej Ci będzie okazać współczucie i wsparcie.”

 

Im częściej będziesz je wykonywać, tym lepiej będziesz rozumiała emocje i zachowania innych osób. Pozwoli Ci to na budowanie wspaniałych relacji.

 

KOBIETY EMPATYCZNE

 

Świetnym przykładem jest Dominika Kulczyk oraz Martyna Wojciechowska.

Dominika w “Efekcie Domina” oraz Martyna w “Kobiecie na krańcu świata” pokazują przeróżne oblicza empatii. 

Linki do ich stron znajdziesz na dole artykułu w Inspiracjach.

 

“Empatia to szacunek do każdego człowieka, jakby był częścią Ciebie.” – OSHO

 

 

 

Agnieszka Herman

Do kolejnego zaczytania :-*

Agnieszka Herman

Inspiracje:

Linki do warsztatów Dominiki Kulczyk (polecane do pracy w szkołach):

https://wiemczujepomagam.pl/wp-content/uploads/2018/11/warsztat-8-1.pdf

https://wiemczujepomagam.pl/wp-content/uploads/2018/11/warsztat-8-2.pdf

https://wiemczujepomagam.pl/wp-content/uploads/2018/11/warsztat-8-3.pdf

https://wiemczujepomagam.pl/wp-content/uploads/2018/11/warsztat-8-4.pdf

https://wiemczujepomagam.pl/wp-content/uploads/2018/11/warsztat-8-5.pdf

https://wiemczujepomagam.pl/wp-content/uploads/zeszyty/2018/scen_15plus_8.pdf

“Kobieta na krańcu świata” Martyny Wojciechowskiej:

https://martyna.pl/knks

https://player.pl/programy-online/kobieta-na-krancu-swiata-odcinki,87

Leave a reply

Comment
Name
E-mail