Pojedynek Komornik kontra Syndyk

Mało kto wie czym różni się praca Syndyka i Komornika. W tym wpisie postaram się bardzo obrazowo, bez zanudzania przybliżyć Wam ten temat. Zastanawiasz się po co? Po to, abyś bardziej po ludzku spojrzała na Syndyka i przestała się go bać.

No to co? Lecimy z tym tematem?

 

Kiedy wierzycielowi nie udaje się wyegzekwować swoich należności, kolejnym etapem jest sprawa w Sądzie. Potem najczęściej do akcji wkracza Komornik.

 

Mimo tego, że jest to funkcjonariusz publiczny to tak naprawdę Komornik jest przedsiębiorcą działającym na własny rachunek.

Jego zadaniem jest ściągniecie długu. Jak to się ładnie mówi „przy zastosowaniu określonych środków przymusu” egzekwuje ustaloną kwotę pieniężną.

Niestety nader często zdarza się, że Komornik przekracza swoje uprawnienia albo w ramach licytacji komorniczych bardzo mocno zaniża cenę ruchomości czy nieruchomości. I o dziwo! Nagle się okazuje, że nowymi właścicielami jest albo on, jego rodzina czy znajomi….

Bardzo zastanawiają mnie też koszty komornicze, które często pogrążają dłużnika. No powiedzmy sobie szczerze, jeżeli dług wynosi 100 tys, a z kosztami komorniczymi 150 tys to nie łudźmy się, że nagle dłużnik powie: OK, spłacam! Jak dla mnie jest to kolejny element, który ma doprowadzić właśnie do niewypłacalności dłużnika.

Dobra wiadomość natomiast jest taka, że na czynności Komornicze można wnieść skargę i dochodzić swoich praw przed Sądem.

 

konsultacje_oddłużenie konsumenckie

 

Zastanawiającym jest również fakt, kiedy Komornik w swoich czynnościach jest zbyt nadgorliwy jeśli chodzi o egzekwowaniu należności od dłużników na rzecz banków, parabanków itp.

Przy czym jeśli chodzi o egzekwowanie alimentów od Panów Mężów, już tak nadgorliwy nie jest. A przecież cały czas działa na podstawie tych samych przepisów prawa! Ma te same obowiązki i uprawnienia.

Przykład z mojego życia: Komornik wysłał łaskawie pismo do Pana Męża o alimenty dopiero w momencie kiedy podałam mu na tacy jego miejsce pracy.

Powiem więcej (nie to żebym się wybielała), ale gdyby Komornik tak samo nadgorliwie ścigał Pana Męża za alimenty, nie miałabym problemów finansowych takich, jakie miałam.

A teraz syn dorósł, a Komornik znowu łaskawie wysłał pismo, tym razem do Pana Syna, z prośbą o informację czy on nadal chce ścigać Pana Męża, a swojego Pana Tatę, za alimenty. Zgroza!!!

A tak na marginesie dług alimentacyjny urósł w aktach Komornika i nic poza tym się z nim nie działo. O przepraszam! Alimenty rosły i kurz na papierach też rósł, więc co nieco się z nimi działo………….

Zastanawiające jest to czym Komornik kieruje się nadając priorytety swoim sprawom?

 

No dobrze. A co z Syndykiem?

Ten realizuje podobny cel, jednak przede wszystkim ma pomóc dłużnikowi rozpocząć nowy etap i stanąć na nogi.

W postępowaniu upadłościowym jego udział jest nieunikniony.

Syndyk swoje działania rozpoczyna z momentem ogłoszenia upadłości. Po jego ogłoszeniu Syndyk kontaktuje się z upadłym w przeciągu mniej więcej 2 tygodni.

Zaznaczyć należy, że z chwilą ogłoszenia upadłości konsumenckiej, odsetki od wierzytelności przestają się naliczać. Dodatkowo zawieszeniu ulegają postępowania egzekucyjne, które zostają umorzone po uprawomocnieniu się orzeczenia o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej.

 

Reasumując, postępowanie dotyczące ogłoszenia upadłości konsumenckiej przy współudziale i pomocy Syndyka, ma na celu jego oddłużenie.

Natomiast postępowanie egzekucyjne prowadzone przez Komornika ma na celu wyegzekwowanie należności na rzecz wierzyciela. No przynajmniej czasem tak jest.

 

Agnieszka Herman

Do kolejnego zaczytania 

Agnieszka Herman

Leave a reply

Comment
Name
E-mail