Szczęściem jest improwizacja

Improwizacja często jest traktowana jak udawanie, wymyślanie czegoś na poczekaniu. Tymczasem jest to postępowanie, które pozwala na odnalezienie się w każdej sytuacji. Ciekawa jestem jak Tobie się kojarzy.

Od wieków związana jest z teatrem, bo przecież aktorzy często improwizują. Viola Spolin w swojej książce „Improvisation for the theatre” opisała techniki pracy, które rozwijają spontaniczność aktorów. Mają one za zadanie pomóc odblokować ekspresję i rozwinąć kreatywność. 

Opanowanie podstawowych zasad improwizacji rozwija nas w wielu dziedzinach życia:

– w biznesie bądź pracy – pomaga swobodnie prowadzić rozmowy, zdobywać klientów oraz nawiązywać nowe kontakty

– w relacjach partnerskich oraz w związkach – pomaga być śmiałym w nawiązywaniu nowych relacji, uwalnia spontaniczność, która niekiedy ratuje związki

– w rodzinie czy też w kontaktach ze znajomymi – pomaga w tworzeniu atmosfery, która sprzyja luźnym rozmowom, dostarcza pomysłów na twórcze spędzanie czasu

– podczas wystąpień publicznych – pomaga uwolnić stres, uczy radzenia sobie z destrukcyjnymi myślami związanymi z faktem stania przed publicznością.

5 zasad improwizacji:

 

1/ „Bądź na TAK” 

Przyjmowanie ofert jest fundamentem improwizacji.

Chodzi tutaj nie tyle o mówienie „tak” nowym pomysłom, ale też o wysunięcie swojej oferty.

Tym co zabija improwizację jest negowanie przeróżnych pomysłów, ich odrzucanie. Jest to pewien sposób na ochronę naszej sfery komfortu.

Przychylność innych osób zyskujemy akceptując ich oferty, natomiast rozwijając je stajemy się bardziej otwarci. Dużo łatwiej jest nam szukać wspólnych tematów oraz rozwiązań.

 

2/ Popełniaj błędy. Daj sobie do nich prawo

Oczywiście fakt, że jesteśmy otwarci i akceptujemy pewne oferty wiąże się z pewnym zagrożeniem. Przecież wychodzimy ze swojej strefy komfortu.

Aby wyjść ze swojej strefy komfortu trzeba dać sobie prawo do popełniania błędów.

Ćwiczenie:

Zawsze, kiedy zdarzy ci się popełnić błąd zadaj sobie pytanie:

Czego uczy mnie ta sytuacja? Jakie wnioski dla siebie mogę z niej wyciągnąć?

Co mogę zrobić inaczej? Co mogę zrobić lepiej?

A następnie spytaj się sama siebie: Co zrobiłam dobrze?

Co zrobiłaby osoba, która jest moim autorytetem?

 

3/ Bądź spontaniczna TU i TERAZ

Viola Spolin wyszła z założenia, iż skupienie się na problemach oraz tym, że trzeba coś naprawić czy też zmienić prowadzi do powstania negatywnych dialogów wewnętrznych. Te natomiast blokują naszą spontaniczność.

Ostatnio spotkałam się ze świetnym zadaniem, które może pomóc osobom szukającym wymówek, gdy mają do kogoś podejść i porozmawiać. Może się ono przydać osobom, które chodzą na seminaria, spotkania networkingowe, ale i w innych sytuacjach.

 

Podczas takiego spotkania, kiedy chcesz poznać jak najwięcej osób, stwórz w swojej głowie grę, która polega na tym, że poznasz jak najwięcej osób, które mają w imieniu daną literę. Ważne jest przy tym, aby ustalić konkretną ilość osób. Zamień z nimi kilka zdań. Dowiedz się jakiej muzyki słuchają, czy jakich filmów oglądają.

Potraktuj to jak zabawę. Przede wszystkim masz się świetnie bawić. Nie patrz na to jak wypadłaś, czy ile błędów popełniłaś.

 

4/ Nie bądź na siłę zabawna

Jest pewien paradoks „im bardziej chcesz być zabawna tym mniej jesteś zabawna”. I odwrotnie.

Aby rozśmieszyć innych musisz być oryginalna i nieprzewidywalna. Ludzie wyczują, kiedy robisz to na siłę. Zauważą, że kłamiesz, że nie pokazujesz tego co dostrzegłaś tylko to co myślisz, że oni chcą zobaczyć.

 

5/ Nadaj sens temu co ci się przytrafia

Zadanie:

Przed snem odpowiedz sobie na pytania:

Jak twoja aktywność sprawia, że miniony dzień możesz uznać za dobrze i w pełni wykorzystany?

 

Improwizacja podniesie Twoją energię oraz poprawi nastrój. Pomoże również nabrać dystansu do siebie.
Improwizacja pomaga także uwierzyć w siebie, w swoje możliwości i sprawić, że będziesz przekonana o tym, że możesz na sobie polegać.

 

I tutaj dochodzimy do sedna. Mam nadzieję, że przekonałam Ciebie, że warto w życiu improwizować, warto być spontaniczną.

 

Agnieszka Herman

Agnieszka Herman

Leave a reply

Comment
Name
E-mail