CZY WYZNACZYŁAŚ SOBIE CELE?

Cele sprawiają, że działasz. Jestem o tym przekonana. Czy Ty także to zauważyłaś w swoim życiu?

Victor E. Frankl w swojej książce „Człowiek w poszukiwaniu sensu” pisał o życiu w obozie koncentracyjnym. Według niego tylko jedna na 20 osób. Potrafiła przeżyć. Zastanawiający jest jednak fakt, że osoba, która przetrwała nie była osobą najsilniejszą, najzdrowszą, najlepiej odżywioną. Była to osoba, która miała powód, aby przetrwać. Miała cel.

Każda z tych osób miał inny cel, który trzymał ją przy życiu.

Zauważyłam, że najbardziej cieszą mnie projekty w trakcie realizacji. Nie ich zakończenie. Kiedy na przykład kończę jakiś projekt, rozglądam się za kolejnym. 

POSIADANIE CELÓW LEŻY W NATURZE CZŁOWIEKA, MOJEJ I TWOJEJ TAKŻE.

cele – cytat

Kiedy moja lista celów maleje, zapełniam ją innymi. Jeśli nie posiadasz listy celów, pora, aby się w nią zaopatrzyć.

WAŻNE, ŻE POSIADASZ CEL, NIEWAŻNE JAKI.

Są na świecie ludzie, którzy zawsze odkładają na później to, co chcieliby zrobić ze swoim życiem. Ogranicza ich niepewność. Nie wiedzą czy te cele, które sobie wyznaczyli są najlepsze dla nich. Powoduje to, że cały czas są bierni.

Jak powiedział Andrew Matthews: „Ludzie sukcesu postrzegają błędy jako cenne źródło doświadczeń. Ludzie przegrani i nieszczęśliwi, traktują je jako porażki”.

OSIĄGNIĘCIE CELU NIE JEST TAK WAŻNE, JAK TO, CO ZYSKUJEMY PO DRODZE.

Jeśli chcesz zrobić wyprawę dookoła świata, czy zostać właścicielem firmy, nie jest ważna wyprawa czy też firma. Ważne jest, kim musisz się stać, aby doprowadzić cel do końca. Mniej ważne jest to, co osiągniesz dążąc do celu.

Jeśli masz jasno określony cel, Twoje myśli będą działały na Twoją korzyść, bowiem takie jest ich działanie.

Ważne jest, aby cele zapisywać na kartce papieru, tak samo jak listę zakupów. Gdy idziesz do sklepu sporządzasz taką listę, aby nie zboczyć z kursu, prawda? Z tego powodu ważne jest sporządzenie listy celów.

Wiele osób wie jak skuteczne są takie listy, jednak niewielu z nich używa takich list. Działają na oślep. Nie przychodzi im nawet do głowy, aby spisać to czego pragną.

DZIĘKI TAKIEJ LIŚCIE MOŻESZ SKUPIĆ SIĘ NA OBRANYM CELU.

Pozwoli to wyznaczyć drogę do jego osiągnięcia.

CEL DA TOBIE SIŁĘ I CIĘ ODMIENI.

 

 

P.S. TUTAJ znajduje się link do zapisu na listę osób oczekujących na mój kurs “60 Happy Days”, gdzie codziennie przez 60 dni będziesz otrzymywała inspiracje do radośniejszych dni w Twoim życiu :-*

18 Comments

 • W gwiazdki

  Zgadzam się, kiedy mamy cele, żyje nam się łatwiej. I najlepiej sprecyzować, co dokładnie chcemy osiągnąć. Cel “schudnę” jest bardzo ogólnikowy, lepiej powiedzieć sobie “schudnę 5 kilo w dwa miesiące”. I jakoś lepiej się do tego dąży 😉

  • Pasja i Rozwój

   Tak, ważne jest dokładne określenie celu. Musi być on mierzalny 👍

 • Malgopolka

  Absolutnie sie zgadzam, w pracy stosuje “liate rzeczy do zrobienia” i skutek jest zawsze niewiadygodny. Jak ja mam to wiecej jestem w stanie zrobic, z listy odhaczyc.

  • Pasja i Rozwój

   Malgopolka u mnie to tak samo działa, dlatego zawsze lubię mieć listę rzeczy do zrobienia. Oprócz tego ustalam priorytety.

 • Nikola Tkacz

  Coś w tym jest. 🙂 Ja zdecydowanie mam tak, że stawianie sobie celów mnie motywuje i popycha do działania.

  • Pasja i Rozwój

   Nikola, to jest nas już dwie 😊👍

 • brak mi kultury

  Coś w tym jest, że bez celu, nie ma tak naprawdę rozwoju! To rzeczywiście motywuje do ruszania tyłka i podjęcia prób 😉

 • Katarzyna

  A ja mam problem z wyznaczaniem celów… zwykle są one zbyt ogólne typu żyć długo i szczęśliwie 😉

  • Pasja i Rozwój

   To też jest cel. A tak całkiem serio, może spróbuj dzielić je na mniejsze cele. Łatwiej wówczas iść do przodu. Widać efekty.

 • Danuta

  Wyznaczyłam w tym roku cele, które chcę zrealizować i podzieliłam je na mniejsze etapy. Staram sie trzymać planów choć niestety nie zawsze to wychodzi 😉

  • Pasja i Rozwój

   Ważne, że próbujesz. Dzielenie projektów na mniejsze cele jest świetnym pomysłem. Powoduje to, że małymi kroczkami je realizujemy. Widzimy efekty naszych działań .

 • Joanna

  Lista celów znacznie ułatwia i porządkuje życie. Czasem to takie niewielkie (zapisać dziecko do lekarza), a czasem naprawdę duże (przestać używać plastikowych torebek). A zapisanie ich na kartce zawsze pomaga w osiągnięciu ich lub choć przybliżeniu się do nich 🙂

  • Pasja i Rozwój

   Joanna to prawda. 👍 także stosuję listę celów i spraw do załatwienia, zarówno małych jak i dużych.

 • Baba Jedna

  A ja lubię “odznaczać” zrealizowany cel. To moment, kiedy mam najwięcej energii. Kiedy wzrasta mi najbardziej motywacja 🙂

  • Pasja i Rozwój

   Świetnie 👍 trzymam kciuki aby ta motywacja cały czas była 😘

 • Anka

  ach te cele. Mi towarzysza na co dzień i już nie wyobrażam sobie życia bez nich 🙂

 • Gosia

  Bardzo lekki, przyjemny blog:)

Leave a reply

Comment
Name
E-mail