#010 PASJONATKA – Kamila Rowińska o swoich pasjach (wywiad)

Kamila Rowińska – Kobieta Niezależna. Autorka zarówno książki o takim tytule, jak i kilku innych, m.in. Buduj życie odpowiedzialnie i zuchwale, „Kobieta Asertywna”, Zasługujesz na sukces oraz Coaching wart milion. Tą ostatnią napisała razem z Marcinem Kokoszką. Na samym początku dała się poznać jako autorka poradnika „Etat, biznes tradycyjny czy marketing sieciowy” napisanego we współpracy z Romanem Hadasikiem. Ponadto jest współzałożycielką studiów podyplomowych oraz wykładowcą „Psychologicznych aspektów działalności w network marketingu” oraz „Zarządzania poprzez coaching” w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu.

 

 

Agnieszka: Kiedy zobaczyłam kilka lat temu pierwszy raz filmik z Twoim udziałem na Facebooku, to zapraszałaś na swoje szkolenie „Kobieta Niezależna”. Od razu zaiskrzyło. Oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu (a niektórzy twierdzą, że FB to samo zło, hihi…). Kilka dni później byłam już szczęśliwą posiadaczką biletu. W Poznaniu! Cóż, nie było ono wówczas jeszcze organizowane we Wrocławiu (a ja jestem rodowitą wrocławianką). Od tego momentu motywujesz mnie nieustannie do poprawy jakości swojego życia. Muszę przyznać, że było to moje pierwsze szkolenie, na które zdecydowałam się wyjechać poza Wrocław. Do tamtej pory raczej uczestniczyłam w ventach tego typu tylko w moim mieście. A później się rozhulałam. Porywasz za sobą ludzi, motywujesz ich. Jak sądzisz, jakie cechy Twojego charakteru czy też talenty sprawiają, że wiele kobiet po prostu kocha to co robisz i idzie w Twoje ślady?

 

 

Kamila: Wydaje mi się, że chodzi o to, jak jestem postrzegana. Jestem kobietą skuteczną i autentyczną. Zawodowo i życiowo. Do wszystkiego zawsze dochodziłam stopniowo. Wyniki biznesowe i sukces zawodowy osiągnęłam własną pracą. Bez żadnych koneksji czy „właściwego urodzenia” (cokolwiek to znaczy). Jestem dowodem na to, że to jest możliwe. Dlatego wiele osób chce się ode mnie uczyć.

Wiele też zawdzięczam swoim wiodącym talentom. Jestem bowiem maksymalistką i aktywatorką. Dzięki temu każdą sytuację staram się wykorzystać w stu procentach. Aktywator zaś umożliwia mi szybkie rozpoczęcie każdego działania.

Posiadam również istotny dla ludzi talent relacyjny: bliskość. Powoduje on pogłębianie przeze mnie relacji z drugim człowiekiem. Z drugiej strony nie przepadam za powierzchownymi znajomościami. Dla mnie bardzo liczy się bliskość i prawdziwość relacji.

To są właśnie te cechy, które przyciągają do mnie ludzi. Jestem tego pewna, gdyż takie właśnie informacje zwrotne dostaję od swojej społeczności.

 

 

foto: Maciej Zienkiewicz

 

 

Muszę przyznać, że dosłownie zarażasz ludzi swoim entuzjazmem do tego co robisz. Wkładasz w to całe swoje serce. Co do tego nikt nie ma wątpliwości. I cały czas inwestujesz w swój rozwój. Jak sądzisz, czy nauka i rozwój kompetencji to tylko inwestycja w przyszłość, aby mieć lepszą pracę i być lepiej wynagradzaną? Czy może wiąże się to raczej z rozwojem pasji, talentów i mocnych stron?

 

Jeśli mówimy o talentach, to najpierw powinnyśmy je zdefiniować, odkryć a następnie rozpocząć pracę nad nimi. Pracując wystarczająco intensywnie staną się one mocnymi stronami naszej osobowości. Dzięki temu pomogą nam realizować naszą pasję… i przekształcić ją w pracę zawodową. Albo biznes.

W tym momencie rozwój staje się wartością samą w sobie. Dla mnie jest sprawą równie oczywistą, co oddychanie. Efekt jest taki, że wszystko co robię, wykonuję najlepiej jak tylko jest to możliwe. Staram się wiedzieć więcej na temat tego, co mnie interesuje. Dążę do osiągnięcia w tym czymś mistrzostwa. I do tego właśnie zachęcam wszystkich uczestników organizowanych przeze mnie szkoleń. A także czytelników moich książek.

 

Z czym kojarzy Ci się słowo: „Pasja”?

 

To zapomnienie się w czymś. Zanurzenie w czynności bez postrzegania upływającego czasu. To spowodowanie, że ten niedostrzegalny czas jest wokół ciebie, a czynność tak bardzo pochłania, że nic nie istnieje. Nie ma świata. Nie ma ciebie. Jest tylko ta czynność. Ty nią jesteś. To pasja.

Dlatego właśnie jesteśmy w stanie zapłacić naprawdę wiele za możliwość realizowania swoich pasji. Nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim właśnie ten czas. A jest on niezbędny do rozwoju pasji.

 

09.08.2019 Warszawa – Sesja – Kamila Rowinska w Brain Embassy

fot: Maciej Zienkiewicz

 

 

Co najbardziej w sobie cenisz? I jakie cechy innych ludzi są dla Ciebie najistotniejsze, zarówno prywatnie, jak też biznesowo?

 

Bardzo dużą wagę przywiązuję u siebie do uczciwości i pracowitości. Natomiast u innych bardzo lubię… poczucie humoru. Cenię również osoby nastawione proaktywnie, pracowite oraz zdecydowane.

 

A jakie wydarzenie z Twojego życia wzmocniło Twój charakter? Co pomogło ci znaleźć się w tym miejscu Twojego życia, w którym jesteś obecnie?

 

Wszystkie zmiany w moim życiu, szczególnie te większe, istotne, powodowały, że nie poddawałam się. Działałam, a mój charakter się wzmacniał.

Jednym z takich najważniejszych wydarzeń było rodzicielstwo. Zostałam mamą. A to nie było łatwe. Wiedzą o tym wszystkie matki… Wymagało dodatkowego zaangażowania, konsekwencji działań, stawiania granic dzieciom. Musiałam przemyśleć wiele ważnych kwestii; jak choćby: jakie wartości chcę im przekazać i w jaki sposób to zrobić.

Innym takim zdarzeniem była sytuacja, gdy dowiedziałam się o kilku guzach w piersi. Leczenie było bardzo trudnym doświadczeniem. Wszystkie te wydarzenia, mniejsze i większe trudności, zbudowały moje przekonania. A bardzo jasno określony cel, poparty dużymi inwestycjami w mój własny rozwój, wszystkie szkolenia i studia – to wszystko pozwoliło mi znaleźć się w tym miejscu; w tym momencie życia i kariery, gdzie teraz jestem.

I o tym wszystkim mówię: potrzebna jest pracowitość i nieustanne dążenie do osiągnięcia wyznaczonego sobie celu.

 

fot:: SHOOT IT

 

 

Twój „Dziennik Coachingowy” był dla mnie niezwykłym odkryciem. Codziennie wykonywane ćwiczenia regularnie sprawiały, że w moim życiu zaczęły dziać się te wszystkie rzeczy, które w nim zapisałam. Udało mi się nawet zrealizować wiele z celów zapisanych w tym  „Dzienniku”… Skąd pomysł na taką formę pomocy w realizacji marzeń kobiet (właściwie nie tylko kobiet)?

 

W pewnym momencie miałam tak wielu klientów, że nie byłam w stanie pomagać im w pracy indywidualnej na bieżąco. I z tej właśnie potrzeby powstał „Dziennik Coachingowy”. Chciałam, by osoby korzystające z niego skutecznie pracowały nad swoimi mocnymi stronami oraz wyznaczaniem celów i ich osiąganiem; nad konsekwencją. Wydanie go było strzałem w dziesiątkę. Do dziś regularnie, w każdym miesiącu, nowe osoby rozpoczynają pracę z tym narzędziem.

 

Asertywność kojarzona jest bardzo często z zachowaniem niegrzecznym. Istnieją osoby uważające, że asertywność to brak chęci pomagania innym. W Twoim kursie „Asertywny partner, rodzic, manager” poznajemy zupełnie inne znaczenie tego pojęcia, które jest mi bardzo bliskie z racji tego, że moją mocną stroną według testu Gallupa jest empatia. Jak sądzisz, jak postrzegana jest kobieta asertywna?

 

Osoby, o których mówisz, po prostu nie wiedzą czym jest asertywność. Wydaje im się bowiem, że jest to jedynie umiejętność mówienia: „Nie!”. Z tego też powodu, zupełnie mylnie, traktują one kobietę asertywną jako istotę egoistyczną, dbającą tylko i wyłącznie o swoje dobro.

Asertywność to umiejętność wyrażania swoich uczuć, opinii i potrzeb bez intencji ranienia innych ludzi, z jednoczesnym zaznaczeniem swoich granic.

Obserwuję, iż wiele osób balansuje pomiędzy zachowaniami agresywnymi i uległymi, na zmianę pomijając potrzeby innych lub też swoje.

Dlatego tak ważne jest poznanie komunikacji asertywnej, aby szanować prawa swoje, jak i innych.

 

Kamila Rowińska

 

 

Mam jeszcze dwa pytania „z innej beczki”. Nie wiem jak Ty, ale ja lubię czasem pomarzyć… Jaki jest Twój ulubiony sposób relaksu?

 

Spotkanie z przyjaciółmi. Oraz kawa. I książka. Uwielbiam spędzanie wolnego czasu na łonie natury. Szczególnie, gdy uda się wyjechać z mężem, tylko we dwoje… Takie chwile są przepiękne…

 

Co uznajesz za swój największy życiowy sukces?

 

Moją rodzinę. Jesteśmy sobie bardzo bliscy. Wspólnie przechodzimy przez wszystkie momenty naszego życia: zarówno te cudowne, jak i te trudniejsze.

 

Agnieszka Herman

 

Do kolejnego zaczytania :-*

Agnieszka Herman

Leave a reply

Comment
Name
E-mail