#009 PASJONATKA – Jak progres nie perfekcja wpłynął na biznes Joanny Ceplin?

Joanna Ceplin – specjalistka marketingu społecznościowego i Personal Brandingu oraz #PASJONATKA komunikacji w social mediach. Kobieta, której artykuły ukazały się w takich magazynach jak „Forbes”, „My Company”, „Wyborcza” czy „Rzeczpospolita”. Jest to lista zaledwie kilku z nich. W roku 2018 napisała świetnie sprzedającą się książkę „Uwierz w swoją markę online”. Jest też twórczynią projektu subskrypcyjnego „Progres nie perfekcja” oraz „Akademii Smart Brand”. W maju br. ruszyła jej kolejna edycja.

 

  • Asiu, opowiedz proszę moim czytelniczkom w jaki sposób przychodzą ci do głowy najciekawsze pomysły, także te biznesowe. Kilka dni temu usłyszałam historię Twojego pomysłu na projekt „Progres nie Perfekcja” i powiem szczerze jest mi bardzo bliska.

 

Agnieszka, dokładnie tak jak opisałam kiedyś, pomysł na projekt „Progres nie perfekcja”, przyszedł mi w czasie urlopu. Najczęściej najlepsze pomysły związane są z ciszą i spokojem, który tworzy się wokół mnie, właśnie na urlopie. Jakiś czas temu napisałam artykuł na moim blogu pod tytułem „Jak odnaleźć kreatywność – moja ekstremalna selekcja.Chodzi w nim o to, że po pierwsze często jesteśmy tak zaangażowani w różne rzeczy, że zamiast od czasu do czasu zatrzymać się i spojrzeć na niektóre elementy z innej perspektywy, tak biegniemy, nie robimy żadnego podsumowania czy bilansu. Płyniemy z nurtem i nagle okazuje się, że to nie doprowadza nas do naszego wymarzonego celu.

Właśnie wszelkiego rodzaju podróże, wypoczynek w czasie tych podróży wykorzystuję do tego, żeby odciąć się od bieżących spraw, od codziennego chaosu, od zmęczenia bieżącymi tematami i spojrzenia z innej perspektywy na to co robię, po co to robię, w jakim celu, gdzie mnie to zaprowadzi, czy nie powinnam czegoś zmienić. Tak naprawdę coraz więcej osób mówi mi, że jest zmęczonych ilością informacji, które je otaczają. Są zmęczeni chaosem i tym, że wszystko dookoła jest takie wspaniałe, pozytywne, że komunikaty w mediach społecznościowych są takie „Och!” i „Ach!”. Ilość tych komunikatów sprawia, że sami nie wiemy co z nich wybrać. Nie wiemy co jest dla nas ważne, co nam pomoże, a co wręcz przeciwnie rozproszy nas. Polecam, taką jak ją nazwałam w moim artykule: „maksymalną ekstremalną selekcję”, czyli odcięcie się od wszystkiego. Wspominam tam nawet, że nie zaglądam wówczas do mediów społecznościowych, aby nic mnie nie rozpraszało. Mam wówczas zagwarantowany spokój i mogę przemyśleć niektóre rzeczy.

 

  • Obserwując Twoje działania można zauważyć, że kochasz to co robisz. Kiedy zauważyłaś, że chcesz budować swój biznes na pasji?

 

Powiem Ci Agnieszka, że kiedyś mi się wydawało, że nie mam żadnej pasji. To znaczy: nie kolekcjonuję niczego, nie uprawiam dyscyplin, o których można by było powiedzieć, że są moją pasją. Po części podróże są moją pasją, ale nie robię biznesu związanego z nimi. Odkryłam jednak, że wiem co mnie nakręca. Myślę, że można to nazwać właśnie moją pasją, takim moim motywatorem tego co robię. A mianowicie: uwielbiam tworzyć coś nowego. Zawsze ciągnęło mnie między innymi do marketingu. Tam mogłam tworząc projekty, strategie, dać upust temu, że będę mogła coś wykreować, coś stworzyć. Nakręca mnie, kiedy tworzę coś nowego, np. nowy kurs online, nowe wyzwanie, nowa grupa, nowe warsztaty.

Obecnie jestem świeżo po dyskusjach z moim zespołem na temat dwóch nowych projektów. Szczerze mówiąc będą to zupełnie inne projekty od tych które robiliśmy do tej pory. To jest coś, co mnie pcha od poniedziałku do poniedziałku, do tego, aby cały czas na wysokim poziomie energii coś robić. Myślę, że nie buduję mojego biznesu na takiej typowej pasji. Jednak moją pasją jest tworzenie czegoś nowego i to staram się w moim biznesie jak najlepiej wykorzystać.

 

  • Jakie masz skojarzenia, kiedy słyszysz słowo PASJA?

 

Dla mnie pasja, to coś co musi mnie pozytywnie nakręcać i coś co powoduje, że mi się chce działać.

 

  • Jakie wartości najbardziej cenisz w sobie? Które cechy u innych ludzi sprawiają, że łatwiej nawiązujesz z nimi relacje?

 

Bardzo fajne pytanie, bo faktycznie każdy z nas na pewno zauważa to, że z niektórymi osobami mamy od razu, jak to się TERAZ mówi: takie FLOW. Fajnie nam się z nimi rozmawia, miło spędzamy razem czas. Natomiast z niektórymi niekoniecznie.

Jakie wartości najbardziej cenię w sobie? Myślę, że pracowitość. To co odróżnia mnie od wielu osób, to fakt, że jeżeli wiem, że mam coś zrobić, to ja to zrobię i nie będę tego odkładać, nie będę szukać wymówek. Po prostu wiem, że muszę usiąść i zrobić to co zaplanowałam. To po części jest też odpowiedzialność. Jeżeli coś postanowię, nawet sama przed sobą, to biorę odpowiedzialność za to postanowienie, za moje deklaracje.

Natomiast jeżeli chodzi o drugie pytanie, czyli które cechy innych ludzi sprawiają, że łatwiej nawiązuję relacje? Na pewno na pierwszym miejscu ważna jest ich autentyczność. Wszelkiego rodzaju fałsz wyczuwam na kilometr. Kiedy czuję, że podczas naszej rozmowy coś nie gra, że są jakieś komunikaty, które są dedykowane i tworzone w jakimś celu lub w celu osiągnięcia jakiejś korzyści – to ja taki fałsz wyczuwam. Mam skłonność wyłapywania ludzi autentycznych, ludzi, którzy są pracowici i mają pewien cel przed sobą. To powoduje, że na pewno będziemy mogli o wielu rzeczach razem porozmawiać. Ale uwaga! Są to też osoby kreatywne i odważne. Wspominałam też o odpowiedzialności. Takie osoby, które interesują się światem, interesują się tym, jak mogą się rozwijać, a dzięki temu dawać coś nowego światu. Tak jak wspomniałam jest to powiązane z ich kreatywnością.

 

Uwierz w swoją markę

 

  • Kiedy ludzie mówią, że media społecznościowe to złodzieje czasu, co byś im powiedziała?

 

Powiedziałabym, że media społecznościowe to faktycznie złodzieje czasu. Mówię to z pełną odpowiedzialnością i premedytacją. Tak jest. Widzę jak wiele osób marnuje tam swój czas.

Media społecznościowe mogą Wam na pewno pomóc. Jednak w pierwszej kolejności zróbmy rachunek sumienia, ile czasu faktycznie tam spędzamy i co to ma na celu. I jeszcze druga kwestia. Nawet jeżeli są osoby, które korzystają z moich wskazówek i wykorzystują media społecznościowe do rozwoju swojego biznesu to też często traktują to jako wymówkę do tego, aby spędzać godziny w różnego rodzaju grupach, na profilach, oglądać stories, siedzieć na live’ach.

I tu ktoś mógłby powiedzieć: „ale halo, halo, przecież do tego zachęcasz”. Uwierzcie mi, można to wszystko zrobić w o wiele krótszym czasie. Więc tak! Media społecznościowe są złodziejami czasu. Umiejętność korzystania z tych platform jest coraz trudniejsza. Wpadamy w pułapki, spędzamy tam cenne minuty, godziny, nie zawsze patrząc jakie to przyniesie nam efekty. Polecam wszystkim, żeby jednak wyznaczać sobie czas spędzany w mediach. Mam hasło: „Zamiast konsumować, twórz swoje treści”, czyli generalnie chodzi o to aby w pierwszej kolejności zrobić to co mamy do zrobienia: napisać , opublikować i potem ewentualnie dać sobie pół godziny (tak naprawdę ile kto może) na spędzenie czasu w mediach. Chodzi o to, aby określić sobie pewne limity czasowe.

Media społecznościowe i generalnie świat online mają coraz większy wpływ na nasze życie i to nie jest takie dobre. Korzystajmy mądrze!

 

Joanna Ceplin

 

  • Kilka miesięcy temu zakupiłam bilet na Twoje szkolenie (tak trochę z ciekawości) „Ty i Twoja marka online” we Wrocławiu. Wówczas sądziłam, że właściwie to już sporo wiem, jeśli chodzi o komunikację online i jedyne co muszę zrobić – to tę wiedzę wdrożyć w życie. Zaskoczyłaś mnie bardzo pozytywnie. Nauczyłam się tam wiele. Wiele też zrobiłam notatek, z których korzystam do dnia dzisiejszego. Po tym też szkoleniu założyłam na You Tube konto twórcy i zamieściłam tam pierwszy filmik. Fakt, jeszcze bez obróbki. Jednak to tylko kwestia czasu. Jak Ty to mówisz: ważny jest PROGRES, NIE PERFEKCJA. I tego staram się trzymać. Zresztą obserwując Twój FP i grupy na Facebooku zauważyłam, że starasz się to zaszczepić w kobietach, a one idą za Tobą „w dym”. Jak to robisz? Które cechy charakteru pomogły ci w tworzeniu Twojego biznesu?

 

W tworzeniu mojego biznesu na pewno pomogły mi te cechy, o których już mówiłam, czyli pracowitość, odpowiedzialność, kreatywność. Ale uwaga!!! Dwie cechy pomogły mi bardzo i mam wrażenie, że są to cechy, które mogłyby być odbierane jako bardzo negatywne.

Uważam jednak, że to właśnie one przyczyniły się do tego, że propaguję teraz hasło: „Progres, nie perfekcja”. Chodzi o to, że jestem uparta i niecierpliwa. Gdy chcę coś stworzyć – chcę to zrobić szybko. Więc nawet kiedy wiem, że to nie jest super, duper perfekcyjne to i tak publikuję, wrzucam i idę dalej, udoskonalam, wprowadzam nowe, sprawdzam, jak to działa, opracowuje kolejne. Właśnie to zaczęło pchać mój biznes do przodu. Przez 3 lata, kiedy bardzo dużo pracowałam powstało 7 kursów online, moje strony, różne projekty, „Akademia Smart Brand”, Progres nie Perfekcja, pojawiła się na rynku moja książka, jeden planer, po dwóch latach nowa wersja planera, mnóstwo pobocznych projektów, które robiłam z różnymi partnerami. Działo się bardzo dużo. Mój zespół rozwinął się od momentu, kiedy byłam sama do chwili obecnej, kiedy jest nas pięcioro. Generalnie jak się uprę, że chcę coś mieć, to tak będzie.

 

Uwierz w swoja markę online

 

Muszę ci powiedzieć Asiu, że kiedy zaczęłaś mówić o negatywnych cechach, to od razu przyszło mi do głowy, że chodzi ci między innymi właśnie o upór. Ale to chyba dlatego, że sama jestem też bardzo uparta. Przyjęło się w naszym społeczeństwie, że cecha ta często jest postrzegana w kategoriach negatywnych. Jednak uważam, że to ona jest często pomocna w biznesie czy w dalszym życiu.

 

No i przyszedł czas na kilka pytań z innej beczki. Osobiście bardzo lubię pomarzyć. Mam nadzieję, że Ty również i odpowiesz mi na kilka z nich.

 

 

Agnieszka Herman i Joanna Ceplin

 

 

  • Wyobraź sobie, że jestem złotą rybką i chcę spełnić 3 Twoje marzenia. Zdradzisz jakie by one były?

 

Tak się składa, że od jakiegoś czasu obserwuję różne komunikaty w kontekście zmian klimatycznych i tego co się dzieje z naszym środowiskiem, z naszą ziemią. Wczoraj oglądałam z moimi dziećmi materiał o tym, jak bardzo szybko topią się góry lodowe, że to wpływa na zmiany klimatyczne. Czytałam też ostatnio artykuł o tym, że nie jesteśmy odpowiedzialni, nie myślimy o tym, że nasze dzieci i wnuki będą miały problem, ponieważ zanieczyszczamy nasze środowisko.

Po pierwsze chciałabym, żeby góry lodowe tak szybko nie topniały. Oczywiście to jest związane z szerokim tematem zmian klimatu.

Poza tym chciałabym, żeby ludzie zaczęli dbać o ziemię. Tak naprawdę być może oni umrą jeszcze tutaj z powodu starości czy jakiegoś wydarzenia bądź choroby (czego oczywiście nikomu nie życzę), ale już nasze wnuki czy dzieci będą miały dużo trudniej, jeżeli te zniszczenia środowiska będą szły dalej w takim tempie.

Te dwie rzeczy są kluczowe. To takie moje marzenia.

Natomiast dla mojej rodziny życzyłabym sobie, aby byli zdrowi.

 

  • Mój ulubiony sposób relaksu to ……

 

Cisza, książki, szum morza.

Szum morza nie zawsze mogę mieć, ale jeżeli te 3 elementy są to jestem wyciszona. To jest dla mnie pełnia szczęścia.

 

  • Moim największym w życiu sukcesem jest …

 

Oczywiście moja rodzina. Jestem bardzo szczęśliwą mężatką, ma wspaniałego męża, który mi pomaga w moim biznesie. Mam wspaniałe dzieci, które nie pojawiły się bez problemów. Przeszliśmy z moim mężem ciężką drogę. Dlatego teraz doceniam to co mam.

 

Uwierz w swoją markę i Agnieszka Herman

 

 

  • Czy chciałabyś przekazać kobietom jakąś misję od siebie? 

 

Tak i nie będzie to hasło „Progres, nie perfekcja”. Tutaj bardziej chciałabym przekazać kobietom, które mnie otaczają taka rzecz: „Pamiętaj, że Twój los, jest w Twoich rękach”. Za dużo liczymy na innych, a to my same musimy dbać o siebie na wielu płaszczyznach.

Jeżeli chodzi o zdrowie to musimy same zadbać o to, żeby regularnie się badać.

Jeżeli chodzi o rozwój i o to, aby nie poddawać się tak szybko -warto myśleć o swojej przyszłości i o tym, że świat się zmienia. Cały czas powinnyśmy inwestować w swoje nowe umiejętności, bo niektóre nasze stare zawody zaczynają znikać z rynku. Więc kobiety patrzcie na to realistycznie i zdobywajcie nowe umiejętności.

Jest jeszcze płaszczyzna bezpieczeństwa finansowego. Należy zadbać o swoją przyszłość, swoją emeryturę. Pamiętajcie, aby nie być zależną od innych, od męża, od partnera, żeby nie zostać nagle kobieta, która poświęciła się rodzinie, wychowała dzieci. Nagle zostaje sama, bez środków do życia, bez wsparcia, bez wykształcenia, bez doświadczenia w pracy.

„TWÓJ LOS JEST W TWOICH RĘKACH”. Trzeba częściej myśleć co będzie za te 5, 10, 15, 20 lat, bo dużo kobiet myśli tylko o tym co jest teraz. Czas szybko leci, nasze etapy w życiu się zmieniają i naprawdę warto mieć świadomość, że trzeba być przygotowaną na to.

 

Miejsca, gdzie możesz Joasię bliżej poznać:

BLOG – Joanna Ceplin

KURSY
MARKA ONLINE

Flagowe szkolenie Joanny Ceplin: https://markaonline.pl 

 

Agnieszka Herman

Do kolejnego zaczytania :-*

Agnieszka Herman

Leave a reply

Comment
Name
E-mail